PIVNICE KOZLOVNA

Žďár nad Sázavou, Kontakt: Božena Dobiášová, tel.: 566 629 544, mobil: 731 406 472, e-mail: info@ala-gastro.cz

Zasílat týdenní menu

Novinky

Přejít na polední menu.

 


Otevírací doba
Po - Čt 10:00 - 22:00
Pá - So 10:00 - 22:00
Ne 10:00 - 21:00

 

 
 

 

Pivnice Kozlovna
Propagujte i svojí stránku

Jak a z čeho se Velkopopovické pivo vyrábí?

Voda

   Pivo je slabě alkoholický a lahodný nápoj, vyrobený z vody, chmele a ječmene. Vodu získáváme z lesních studní v lesích v okolí Velkých Popovic. Je pod neustálým přísným laboratorním dohledem, zajištěna proti případnému znečištění.

Chmel

   Chmel přichází do našeho pivovaru ve dvou formách. Tzv. chmelové pelety odebíráme především z Žatecka a Ústecka. Jedná se o sušený, rozemletý a slisovaný chmel, který dodává našemu pivu tradiční aroma. Výluh z chmele, tzv. chmelový extrakt, zase pivu dodává hořké kyseliny a vonné látky.

 

Ječmen

   Ječmen do našeho pivovaru přichází ve formě sladu, jak to vyžaduje vaření piva. Slad vzniká z vybraného sladovnického ječmene procesem máčení, klíčení a sušení. Odebíráme několik základních druhů sladu, které se od sebe liší barvou, která je závislá na výši teploty, při které je zrno sušeno ve sladovnách.

Varna

   Všechny suroviny již tedy máme v patřičné kvalitě a formě v pivovaru. Pojďme tedy na varnu. Zde se ve velkých kádích a kotlích slad zpracuje na tzv. mladinu. Ve varně využíváme enzymy, které vznikly klíčením ve sladovně. Slad se rozmačká, smíchá s vodou a vyhřívá na technologicky důležité teploty, aby se škrob a bílkoviny rozštěpily na jednodušší látky, které dokáží kvasinky zpracovat alkohol a aroma.

 

   Takto ze sladu získaný extrakt - sladina - se pak na scezovací kádi odděluje od pluch a stéká do mladinové pánve, kde se nakonec vaří 1 hodinu s přesnou dávkou chmele. Hořké látky přejdou varem do roztoku, kterému říkáme mladina. Ve scezovací kádi zbudou pluchy a nerozpustné části sladu - takzvané mláto, které slouží jako výborné krmivo pro dobytek. Z varny se horká mladina čerpá do vířivé kádě, kde se varem vyloučené kaly usazují ke dnu a tím z mladiny odstraňují.

 

Spilka

   Mladina se pak pomocí deskové chladiče ochladí na zákvasnou teplotu 10 °C a čerpá do otevřených kvasných kádí. Do mladiny se přidají čisté pivovarské kvasnice. Velkopopovický Kozel udržuje a užívá vlastní vyšlechtěný kmen kvasinek, který se neustále laboratorně sleduje. Tento jedinečný kmen je charakteristickým prvkem stálosti kvality našeho piva. Oddělení, kde probíhá hlavní kvašení, se nazývá spilka. Pivovarské kvasnice zde kvašením přeměňují cukry na alkohol a oxid uhličitý. Hlavní kvašení trvá 7 dní. Ke konci se kvasnice usadí ke dnu a mohou se po vyprání čistou vodou použít na další várku.

 

Ležácké tanky

   Ze spilky putuje mladé pivo do sklepa. Dokvašování probíhá v uzavřených ležáckých tancích při nízkých teplotách bez přístupu kyslíku po dobu několika týdnů. Během této doby se pivo nasytí přirozeně vznikajícím oxidem uhličitým, vylučují se kalící a drsně chutnající látky – pivo získává jemnost a chmelovou hořkost - chuťově se tedy zjemní a vyrovná.

 

Filtrace

   Hotové pivo se čerpá na filtr. Při filtraci se z piva odstraní zbylé kvasinky a chladové zákaly, čímž získá jiskru. Z filtrace putuje pivo do přetlačných tanků.

 

Přetlačné tanky

   Zásobní přetlačné tanky slouží k uchování filtrovaného piva do doby než dojde ke stáčení piva do lahví, sudů nebo cisteren.

 

Stáčírna

   Na stáčírně je pivo pasterováno, čímž je zaručena jeho naprostá mikrobiologická čistota a následně se stáčí do sudů. V případě lahvového piva je pivo pasterováno přímo v lahvích.

 

Expedice

   Z pivovaru se pivo expeduje k tisícům odběratelů do České republiky a do zahraničí. Během celé výroby je kladen mimořádný důraz na ekologii. Pivovar má vlastní čistírnu odpadních vod a moderní kotelnu.

 

   Jak vidíte, výroba piva je složitý a náročný proces. Kvalita piva je již od dob Františka Ringhoffera pro naše zaměstnance prestižní záležitostí, potvrzují ji každoročně získávané domácí a zahraniční ocenění kvality.


 
Provozováno CMS / E-shop (c)2020 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies